Strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej X

Obrotnica przemysłowa - od pomysłu po wdrożenie

Data publikacji: 2021-06-09

Ostatnio w Domgos i Domgos 2 pracowaliśmy nad dużym projektem - Obrotnicą. Projekt od A do Z zrealizowaliśmy sami.


Ostatnio w Domgos i Domgos 2 pracowaliśmy nad dużym projektem – Obrotnicą. To kluczowe urządzenie, ponieważ bez niej powstałaby luka w procesie technologicznym, który stosuje nasz klient. Dlaczego to duże przedsięwzięcie? Po pierwsze od A do Z zrealizowaliśmy je sami. Po drugie – z powodu gabarytów maszyny. Na szczęście udało się to zrobić bez przeszkód, ponieważ posiadamy niezbędne narzędzia do wyprodukowania nawet tak dużej obrotnicy.

 

Jak działa obrotnica?

Zadaniem obrotnicy jest pozbycie się specjalnej zasypki, której użycie jest niezbędne do prawidłowego przeprowadzenia procesu technologicznego. Bez obrotnicy byłoby to nie możliwe, dlatego, że bloki grafitowe, które produkuje, są zbyt gorące by zrobić to ręcznie – po wyjęciu z pieca mają 600-800°C. Z kolei usunięcie jej po ostygnięciu elementów mija się z celem, ponieważ zdążyłaby się ona zespolić z blokami. Jedynym dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest w takim razie zsypanie zasypki wykonując ruch obrotowy. Zadanie obrotnicy nie jest skomplikowane, ale bez niej nie udałby się cały proces wyprodukowania elementów.

 

obrotnica etap 1

 

Możemy bez problemu produkować tak duże urządzenia

Sam projekt obrotnicy powstał w naszym dziale konstrukcyjnym i został dopasowany w 100% pod potrzeby klienta oraz wymogi BHP. Było to zadanie nietypowe, bo czynniki, w których maszyna będzie pracować są dość wymagające, a także materiał grafitowy jest specyficzny. Z powodu pracy w wysokiej temperaturze, musiała zostać dostosowana do warunków poprzez użycie farby ognioodpornej.

Obrotnica, która powstała jest niemałym urządzeniem – jest w stanie udźwignąć 8 ton, a sama waży 15. Jest wysoka na 4,5 m a szeroka na 6 m. Mechanizm obrotowy jest również naszego projektu – oparty jest na hydraulice. Ważnym jego elementem są metalowe zębatki wykonane na 5-osiowej maszynie w Domgos w Raciborzu.

 

obrotnica etap 2

 

To nie ostatni taki projekt

W Domgos 2 mamy odpowiednie zaplecze by budować takie duże urządzenia. Posiadamy w swoim zespole doświadczonych specjalistów, którzy potrafią znaleźć rozwiązania do z pozoru nawet najbardziej skomplikowanych projektów. Skoro mamy do dyspozycji wszystko co niezbędne - nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości realizować więcej takich specjalnych projektów.

 

obrotnica etap 3

 
 

DOMGOS Sp. z o.o.
© Copyright 2014
realizacja: zets.pl