Strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej X

Przyszłość opakowań z tworzyw sztucznych - dogonimy Europę Zachodnią?

Data publikacji: 2017-01-25

Opakowania z tworzyw sztucznych odgrywają bardzo ważną rolę we współczesnej gospodarce.


Nie jest przypadkiem fakt, że osiągnęły ogromny sukces na rynku opakowań. Atrakcyjna cena i wysoka jakość, to jedne z ich podstawowych zalet zarówno wśród producentów jak i konsumentów ceniących ich wytrzymałość, elastyczność, a także i innowacyjność. Dzięki nim produkty spożywcze i kosmetyczne uzyskują dłuższą trwałość.

#Polska dogoni Europę Zachodnią

Znaczny rozwój gospodarczy i niski poziom bezrobocia, to czynniki wpływające na korzyść naszego kraju. W 2020 r., czyli już za 3 lata możemy dogonić kraje Europy Zachodniej utrzymując kwotę 17 mld. PLN wartości sprzedanych opakowań z tworzyw sztucznych.

Odbiorcy końcowi rynku opakowań z tworzyw sztucznych to przede wszystkim przemysł spożywczy (62%), przemysłowy (23%), kosmetyczny (8%) i farmaceutyczny (7%). Co istotne również rozwój handlu internetowego korzystnie wpłynął na wzrost wartości rynku opakowań.

#Ekologiczne opakowania

Czy zastanawialiście się kiedyś w co byłyby pakowane produkty z innych materiałów niż tworzywa sztuczne? Ile energii i ciepła trzeba by było zużyć do ich produkcji? Otóż, odpowiedź brzmi że zbyt dużo. Zużycie energii wzrosłoby prawie dwukrotnie, a emisja gazów cieplarnianych trzykrotnie. 

opakowania z tworzyw sztucznych

Jak więc widzimy na powyższym schemacie. Tworzywa sztuczne to zaledwie 18 mln ton rocznie, a zużycie materiałów alternatywnych wyniosłoby prawie 66 mln ton na rok. W ostatecznym rozrachunku na zdecydowaną korzyść przemawiają pierwsze z opakowań.

Recykling, to słowo które od dłuższego czasu zadomowiło się w naszym społeczeństwie. Coraz większa świadomość społeczna sprawia, że chętnie segregujemy odpady, dbając w ten sposób o nasze środowisko naturalne. Dzięki temu postępowi, producenci chętnie inwestują w technologie pozwalające na powtórne użycie tego samego produktu, lub wykorzystanie jest części składowych. Rozwój technologii recyklingowej sprawił, że w wielu krajach nawet 80% reklamówki pochodzi z recyklingu.

#Przyszłość opakowań

Już niedługo będziemy mogli przed zakupem sprawdzić np. jaką temperaturę ma woda, którą kupujemy w butelkach. A to dzięki innowacyjnemu czipowi RFID (ang. Radio-frequency identification) nad którym pracują naukowcy.

Wszystkie te działania prowadzą ku poprawie bezpieczeństwa konsumenta, który będzie miał pewność, że kupuje produkt w 100% świeży i bezpieczny do spożycia. Jednocześnie producenci mają większą kontrolę nad tym, by szybko reagować w sytuacji, gdy produkty ulegają szybszemu zużyciu. 

 

Opracowanie własne na podstawie: https://www.linkedin.com/pulse/opakowania-z-tworzyw-sztucznych-w-2020-r-mo%C5%BCemy-dogoni%C4%87-latoszek

 
 

DOMGOS Sp. z o.o.
© Copyright 2014
realizacja: zets.pl