Strona wykorzystuje pliki cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Dowiedz się więcej X

Historia

Historia raciborskiej fabryki DOMGOS od lat łączona jest z produkcją artykułów gospodarstwa domowego. Jednakże budynek DOMGOSU ma swoją historię powiązaną z zupełnie inną gałęzią przemysłu.

Historia - fabryka Reinersa

W XIX w. bowiem budynek DOMGOSU przy Bosackiej 52 mieścił słynne w całych Niemczech przedsiębiorstwo "Hermann Reiners&Sohne", które stworzyło w Raciborzu duży ośrodek przemysłu tytoniowego. Firma w najlepszych latach zatrudniała tysiąc osób w fabryce macierzystej i ośmiu filiach. W pierwszych latach XX wieku fabryki Reinersa produkowały 100 milionów cygar rocznie. W tamtych czasach aż 30% populacji Raciborza pracowało w przemyśle tytoniowym lub przy uprawie tytoniu. Rzeczą wartą podkreślenia jest fakt, że do pracy w fabryce Reinersa przy ręcznej produkcji cygar zatrudniano przede wszystkim kobiety dla których nie było miejsca w innych gałęziach przemysłu. 

W roku 1945 przedsiębiorstwo "Hermann Reiners" przestało istnieć a razem z nim upadł przemysł tytoniowy w Raciborzu. Po wojnie hale przy Bosackiej pełniły różne funkcje, jednak bez większego powodzenia. Decydujące zmiany nastąpiły dopiero pod koniec lat '60.

Narodziny DOMGOSU

HistoriaW roku 1969 budynek przy Bosackiej został przejęty przez rzeszowski Zelmer. Raciborski zakład od razu wziął się do pracy: już w roku następnym produkcja wyniosła 10 tys. froterek o wartości 250 milionów złotych. W latach '70 przedsiębiorstwo  zatrudniało 500 osób, z czego ponad 80% stanowiły kobiety. W 1977 r. zakład usamodzielnił się i przyjął nazwę Raciborska Fabryka Sprzętu Domowego DOMGOS (od "domowe gospodarstwo"). Produkowano tu artykuły AGD w blisko 40 asortymentach; między innymi odkurzacze, froterki, młynki do kawy czy też czajniki bezprzewodowe dla których komponenty sprowadzano z Wielkiej Brytanii. W tamtych czasach sprzęt z DOMGOSU, jako nowoczesny i niezawodny, cieszył się uznaniem w kraju i za granicą. Duże partie towaru szły na eksport. Chłonny był zwłaszcza rynek ZSRR. Zakład wytwarzał także części do przemysłu samochodowego (komponenty do Fiata), branży komputerowej (obudowy komputerowe i montaż monitorów komputerowych dla gliwickiego Elzabu) oraz worki oddechowe dla górnictwa.

Trudne czasy przełomu

Przemiany które nastąpiły w Polsce po '89 r. to początek końca wielu zakładów. Kłopoty nie ominęły również DOMGOSU. Funkcjonowanie firmy w nowych realiach rynkowych okazało się bardzo trudne, nawet pomimo przekształceń własnościowych (utworzenia spółki z o.o. w miejsce państwowego przedsiębiorstwa). Wielkim ciosem była również powódź tysiąclecia, która zniszczyła zabudowania i maszyny. Przedsiębiorstwo dotknęły poważne kłopoty finansowe i wydawało się, że DOMGOS ostatecznie przejdzie do historii.

DOMGOS - reaktywacja

W roku 2010 zadłużony i zdewastowany DOMGOS został przejęty przez nowego właściciela i wszedł do Grupy TBI, co wpłynęło w decydujący sposób na rozwój firmy poprzez inwestycje w sprzęt, remont hali produkcyjnej oraz reorganizację pracy.

Obecnie firma rozwija ofertę w zakresie usług obróbki skrawaniem oraz przetwórstwa tworzyw sztucznych. Posiadając jeden z większych w regionie parków maszynowych DOMGOS produkuje detale dla czołowych producentów kotłów C.O. oraz komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego. Sukcesywnie zwiększa się zatrudnienie. Nawiązując do wieloletniej historii odnowiony DOMGOS chce powrócić i umocnić swoją pozycję na rynku.

Historia Domgos
Fotografia przedstawiająca budynek DOMGOSu z lat 80.

 


DOMGOS Sp. z o.o.
© Copyright 2014
realizacja: zets.pl